Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może tworzyć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punkcie wzbudzenia u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Propozycja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi specjaliści w możliwości dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Podchodzimy do sytuacji bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w sposobie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to niezwykle znany lek podawany przy cukrzycy typu II i używany przez sporą grupę pacjentów. Od wielu lat rozpowszechnia się o tej podstaw jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a a nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Podaje się, iż w Polsce traktuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najdelikatniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak także często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od paru lat leki z tą podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bo jej unikalne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezwykle zły dla wątroby. Posiada te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z bliskich źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc świadczy w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się ale za parę lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien rozwiązań do historii poważnie, zarazem choć nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od wydanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na drugie środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z listy mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w teorii. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na dobę. Poprawienie ich na własne materiały lecznicze że istnieć niemożliwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co jest kiedy wysoce możliwe – że istnieć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments