Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Wolin

Zachodniopomorskie

Płaskostopie polega na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy lub właśnie jej ograniczeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka wszą naszą powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy jaka ma płaskostopie nie tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Świdwin

U tej osoby wchodzi do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie ma do 40% ludzi. By zapobiec powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom tworzącym swoje podstawowe kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu oraz obciąża stopy. Wyróżniane są dwa sposoby płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące produktem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa wytwarza się wielka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie rośnie w dowolnym wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku życia płaskostopie jest prawie fizjologiczne, a uzależniony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i obolałych mięśni. Tym gatunkiem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z wzrostem dziecka. Deformacja stopy w stronie płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale te łydek oraz kręgosłupa. Poza tym nacisk na założenie w znaczeniu stopy do ostatniego nieprzystosowanym skutkuje kształtowaniem się na podeszwie stopy bolesnych oraz trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może również doprowadzić do wzroście wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego lub w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie oraz noszenie obuwia oraz chodzenie. Stanowi zatem dużo dokuczliwe i wskazane będą buty ortopedyczne dla niemowlęta. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do wzroście stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na szkoleniu mięśni stóp jednak i trzymaniu odpowiednio dopasowanych, szerokich oraz odpowiednich butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na polską rękę!) i troszczeniu o utrzymywanie prawidłowej pozycje ciała.

Promocja Deichmann Świdwin

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: granie na palcach, piętach i zagranicznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki przebywającej na ziemi lub chwytanie i zaczynanie palcami stóp drobnych materiałów z podłogi. Czasem natomiast w przypadku zaawansowanych i umożliwiających duże dolegliwości deformacji stóp, szkolenia i zachowanie zachowawcze mogą zaprezentować się nieskuteczne. Konieczny potrafi się okazać to zabieg operacyjny. Choć wtedy istnieje zasadne właśnie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Świdwin

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments