Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Kołobrzeg Prasówki z Kołobrzegu

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz odpadów i segregacja śmieci były przedmiotem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z pracownikami. Pojawiły się różne propozycje rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we relacjach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za kilka tygodni niesegregowanie odpadów może stać się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to projekt uchwały, który teraz w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Gdy się okazało, dla ludzi wspólnot, największym faktem jest zdyscyplinowanie wszystkich mieszkańców do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się więc pytania, co spowodować, by ci, którzy myślą o miejsce, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, które nie zamierzają tego działać.

– Wszyscy będziemy wymagali zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do zrób gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w związku z prowadzoną sukcesywnie od lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w zespole możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy wdrożyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i zarządca samej ze grup podkreślał, że brakiem było obniżenie przez ubiegłą kadencję rady, stawki za niesortowanie śmieci. – Tym jedynym zniweczyliśmy parę lat pracy. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O potrzebie zastosowania odpowiedniej polityki informacyjnej mówili również inni przedstawiciele wspólnot.

Wielu czasu zajęła również dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w jakich osoby zatrudnione mogłyby tworzyć odbioru śmieci od mieszkańców i grupowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, daje on na wracanie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był człowiekiem przyjścia na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI mogą stanowić reakcją na temat sortowania odpadów w mieście.

Też zaś ostatnie podejście nie istnieje jednak dobre. Pojawiły się pytania m.in. o usytuowanie ekopawilonów czy część jednostek w nich pracujących, którą ze powodu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem istnieje także, że i ten zwyczaj będzie chciałbyś od mieszkańców częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów płyną ze zwiększenia przez rząd cen za tzw. czerpanie ze centrum, a i przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują funkcjonowanie układu EKO AB. A Wy co myślicie o takim rozwiązaniu?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments